Самоврядування

Чи легко знайти приймальню депутата Сумської міської ради?

Сумчанам складно знайти приймальні своїх місцевих обранців, оскільки лише на 12 з них є відповідна вивіска. Це з’ясували представники ГО «Центр суспільних досліджень» в ході моніторингу прийому громадян депутатами Сумської міської ради в рамках кампанії «Атестація депутатів місцевих рад». 

В рамках моніторингу активісти спробували потрапити на особистий прийом до місцевих обранців та поспілкуватися з ними. Знайти графік проведення прийомів досить легко – ця інформація розміщена на сайті Сумської міської ради. Також деякі депутати поширюють інформацію про здійснення прийомів у соціальних мережах. На своїх сторінка у Facebook таку інформацію  поширювали Ірина Губська,  Дмитренко Сергій, Дяденко Ірина, Дмитро Лантушенко, Марина Нагорна, Володимир Чепік.

41 депутат із 42 зазначили в загальному графіку на сайті Сумської міської ради час та місце особистого прийому громадян. Лише в одного депутата Олега Левченко (ВО «Батьківщина») не було вказано точного часу та дня прийому, а лише місце. При спілкуванні телефоном, депутат повідомив, що приймає за попереднім записом. На жаль, зустрітись з активістами депутат так і не знайшов часу, а в подальшому не відповідав на телефонні дзвінки. Після завершення  моніторингу на сайті Сумської міської ради  з’явились оновлені дані щодо прийомів депутатом Левченком, де вказано і час і місце, але  зазначено, що на час карантину депутат приймає за записом.

Решта ж депутатів міської ради не зазначають жодних вимог щодо попереднього запису.

Як правило виборцям складно знайти місце приймальні, навіть маючи адресу. Лише в 12 приймалень є відповідна вивіска чи табличка. Іншим депутатам ГО «Центр суспільних досліджень» рекомендував зробити такі вказівники для зручності мешканців міста. 

В ході моніторингу виявлена технічна помилка щодо адреси приймальні Олександра Вегери (ВО «Батьківщина») . На сайті Сумської міської ради вказана адреса Лебединська, 5. При спробі знайти депутата за цією адресою, з’ясувалося, що необхідно звертатися на Лебединську, 3, де розміщене комунальне підприємство «Шляхрембуд», яке очолює Олександр Вегера. 

Депутати Сумської міської ради згідно рішення від 24 грудня 2020 року № 82 – МР «Про організацію прийому громадян депутатами  Сумської міської територіальної громади VІІІ скликання» були закріплені за округами. Із  опитаних депутатів лише Олег Левченко (ВО «Батьківщина»), Валентина Домінас (ВО «Батьківщина») та Олена Дяговець (ВО «Батьківщина») відповіли, що приймають мешканців виключно по своєму виборчому округу. Решта ж  готові спілкуватись з усіма мешканцями міста і допомагати у вирішенні питань, не залежно від місця проживання громадянина. Як з’ясувалося, двоє обранців взагалі не знають що існує розподіл за округами в місті і приймають всіх мешканців. 

Враховуючи карантинні обмеження, які діяли в Сумах під час моніторингу, активісти фіксували у приймальнях  депутатів в середньому до 5 виборців. За словами депутатів, у звичайний період особистий прийом відвідує близько 10 осіб. Це саме та кількість, яка дозволяє приділяти необхідну кількість часу всім для спілкування. У випадках, якщо проблема, з якою звернувся мешканець, потребує більш детального вивчення, депутати готові призначати зустрічі на окрузі та спілкуватись з більш широким колом зацікавлених осіб.

Найчастіше до обранців звертаються мешканці по матеріальну допомогу та з питань покращення послуг з ЖГХ та благоустрою. 

До кого з депутатів вдалося потрапити на особистий прийом, а до кого – ні? Хто з них досі не має приймалень? Детальніше про результати моніторингу прийомів депутатів місцевих рад у Сумах розповість виконавча директорка ГО «Центр суспільних досліджень» Наталія Рибалко 11 червня об 11.00 в Сумському прес-клубі (Покровська площа, буд. 13).

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 16 міських рад обласних центрів України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» – ініціатива Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», яка реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2018 році за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було розроблено вебплатформу про діяльність місцевих депутатів http://attestation.in.ua  За реалізацію заходів проєкту в Сумській області відповідає ГО «Центр суспільних досліджень»