Самоврядування

Як сумчанину потрапити на прийом до депутата міської ради?

За результатами місцевих виборів-2020 представницькі мандати у Сумській міській раді отримали 42 депутати з п’яти політичних сил: ВО «Батьківщина», «Європейська солідарність», «Слуга народу», «Опозиційна платформа – За життя» та «Сила і честь». 

Представники Центру суспільних досліджень з’ясували, наскільки є відкритою інформація про контактні дані новообраних депутатів та час їхнього прийому громадян. 

На сайті Сумської міської ради оприлюднені графіки прийому керівників депутатських фракцій та кожного з депутатів.  

Лише  фракції ВО «Батьківщина» та «Опозиційної платформи – За життя» повністю оприлюднили контактні дані всього керівництва своїх фракцій (всіх заступників і секретаря), місце та час для прийому. «Європейська солідарність» та «Слуга народу» вказали лише контакти голів фракцій та адресу приймалень, при цьому час прийому відсутній. У депутатської фракції «Сила і честь» оприлюднені контакти керівництва, однак відсутня адреса приймальні та час прийому громадян. 

Фракції ВО “Батьківщина” та «Слуга народу» зазначили адреси багатоквартирних житлових будинків, де буде відбуватись прийом, а от що це за приміщення і де там шукати представників політичної сили, виборцю не зовсім зрозуміло. 

Щодо графіку прийому кожного з депутатів, то повна інформація також оприлюднена на сайті Сумської міської ради. У ньому всі депутати розподілені за округами. Ми запитали депутатів, за яким принципом відбувався розподіл, але відповіді були різними. Хтось говорить, що не знав про такий розподіл, хтось зазначив, що це рішення приймалось шляхом опитування самих депутатів. 

Графік прийому був затверджений рішенням від 24 грудня 2020 року №82-МР «Про організацію прийому громадян депутатами  Сумської міської територіальної громади VІІІ скликання». Оскільки координацію виконання цього рішення було покладено на секретаря міської ради, то ми звернулись електронним листом за роз’ясненням до Олега Рєзніка, але, на жаль, відповіді не отримали. Самі ж графіки прийомів депутатів досить різноманітні. Адреси розташувань приймалень свідчать, що хоча й існує розподіл за округами, не завжди їхні місця для прийому знаходяться на території цього округу. 

Наведемо кілька прикладів:

Марина Нагорна («Європейська солідарність») закріплена за округом 1, а прийом здійснює за адресою: вул. Першотравнева, 29, яка знаходиться на території округу 5. 

Ігор Перепека («Опозиційна платформа – За життя») закріплений за округом 1, а його приймальня знаходиться за адресою вул. Котляревського,1/1 (територія округу 5). 

Олександр Кисіль («Сила і честь»), Оксана Кубрак (ВО «Батьківщина»), Єфрем Лазарев («Слуга народу»), Олександр Соколов («Опозиційна платформа – За життя»), Костянтин Тихенко («Опозиційна платформа – За життя») закріплені за округом 3, а їхні приймальні розміщені на території інших округів. 


Така ж ситуація і в Рустама Галаєва («Європейська солідарність»), який закріплений за округом 4, а прийом веде на вулиці Засумській, що знаходиться на окрузі 6. Юрій Жиленко («Опозиційна платформа – За життя» приймає громадян на вулиці СКД, що входить до округу 2, хоча закріплений за округом 5. 

Схоже, що ідея з розподілом депутатів за округами не є ефективною, адже це певною мірою вводить в оману мешканців громади. Переважно сумчани не знають, що, згідно із законом, мають право звернутися до кожного із 42 обранців. З іншого боку, і самі депутати не дотримуються розподілу і здійснюють прийом у тих місцях, де їм зручно. 

Варто відзначити, що на сайті міської ради оприлюднена досить повна інформація щодо місця і часу особистого прийому кожного із депутатів. Лише Олег Левченко (ВО «Батьківщина») не зазначив часу та днів прийому. Також оприлюднено контактні телефони, що дозволяє виборцю мати прямий зв’язок зі своїми обранцями. Валентина Домінас, Олександр Вегера  (ВО «Батьківщина»), Олег Рєзнік (секретар міської ради, обраний за списком «Слуги народу»),  як контактний, вказали свій робочий номер телефону. У депутата від «Слуги народу» Максима Зеленського контактний телефон не вказаний взагалі.  

Окрім сайту міської ради, інформацію про графік та місце особистого прийому в мережі Facebook оприлюднили депутати Артем Кобзар  («Слуга народу»), Марина Нагорна та Володимир Чепік («Європейська солідарність»). Олег Рєзнік («Слуга народу») та Ірина Дяденко («Сила і честь») на своїх сторінках зробили репости загального графіку прийому з сайту Сумської міської ради.

Нам не вдалося знайти інформацію щодо графіків прийомів депутатів  на сайтах та сторінках в Facebook політичних сил, які мають фракції у міський раді.

Загалом діяльність Сумської міської ради є достатньо прозорою, а на сайті оприлюднені відомості, які дозволяють виборцю звернутися майже до кожного депутата для вирішення нагальних питань. Радимо вказувати більш конкретно місце розташування приймальні, якщо вона розташовується у багатоквартиному будинку. Також ми з’ясували, що жоден із депутатів не здійснює прийом на території колишніх Битицької, Великочернеччинської, Стецьківської сільських рад, які увійшли до об’єднаної Сумської міської громади. Хоча жителі сільської місцевості повинні мати такі ж можливості для спілкування зі своїми депутатами, як і жителі міста. 


За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Сумській області звертайтесь до ГО “Центр суспільних досліджень”, office@csd.org.ua .
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням

Слідкуйте за оновленнями: 
На веб-платформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».